Parafia pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Sosnowcu-Klimontowie została ustanowiona 4 marca 1957 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

Kościół został poświęcony 25.11.1990 r. w uroczystość Chrystusa Króla przez biskupa częstochowskiego Miłosława Kołodziejczyka gdy proboszczem był. ks. Zdzisław Warzecha.

Pierwsza wzmianka o Klimontowie, obecnej dzielnicy Sosnowca, pochodzi z 1361 r. kiedy jest wzmianka o właścicielu Ottonie z Pilicy. Pod względem terytorialnym miejscowość należy do parafii w Mysłowicach. Zanim powstała parafia z inicjatywy biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny 2 marca 1938 r. utworzona została placówka duszpasterska w formie ekspozytury. Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w pierwszej kaplicy urządzonej w budynku kopalni „Klimontów”. Po jej rozebraniu przez Niemców w czasie II wojny światowej, staraniem wiernych i ks. Brunona Magotta, wybudowano nową. Pobłogosławił ją 3 sierpnia 1942 r., w imieniu biskupa częstochowskiego, ks. Stanisław Grzywak. Została ona rozebrana w 1958 r. z racji budowy nowej świątyni, którą wzniesiono w latach 1958-1960 dzięki wiernym i zaangażowaniu ks. Mieczysława Skurczyńskiego.

Na terenie parafii na uwagę zasługuje m.in. kaplica Sługi Bożej Wandy Malczewskiej (1822-1896), która mieszkając w klimontowskim dworze codziennie modliła się w niej, zapoczątkowując pod wpływem ks. Karola Antoniewicza nabożeństwa majowe do Najświętszej Maryi Panny, spopularyzowane następnie w całej Polsce.

Do parafii należą:

Ulice: Braci Gierymskich, Braterstwa Broni, Hubala, Dobrzańskiego nr 112-154 i 101-129, Gacka, Klonowa, Kleeberga, Kraszewskiego, Kusocińskiego, Makuszyńskiego nr 2 i 4 oraz nieparzyste, Mehoffera, Porębska, Środkowa, Wschodnia, Zapolskiej, Źródlana.

Kaplice:

Kaplica na cmentarzu grzebalnym

Kaplica w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II
(Msze św. w niedziele i święta o godzinie 14:00)

Poprzedni proboszczowie:

• ks. Czesław Dróżdż (ekspozyt),
  • ks. Brunon Magott (ekspozyt),
  • ks. Mieczysław Skurczyński,
  • ks. Zygmunt Król,
  • ks. Stanisław Sapota,
  • ks. Zdzisław Warzecha,
  • ks. Edward Wiciński,